Оброкът „Св. Николай – Летни“ (Долен кръст) се намира на около 1,5 км югозападно от центъра на село Владиславци, над пътя за с. Несла, в местността „Рудината“ (на около 200 м западно от руините на старинната черква "Църквище"). Разположен е на скална тераса от хълма Камика, на 638 м н. в.
Оброкът е представен с два антични архитектурни елемента – цилиндрична колона и каменна квадра – постамент и камъни за сядане, наредени в западна посока под формата на елипса. Артефактите са донесени за нуждите на оброчното място от намиращата се по-надолу (южно) м. „Грамада“, където се разкриват останки от антично селище.
В миналото при този оброк е завършвало шевствието на празника „Св. Николай – Летни“ (Пренасяне мощите на Св. Николай Мирликийски - Чудотворец), на който многобройна група от млади хора, предвождани от местния енорийски свещеник обикаляли селото, като минавали и през други свети места (оброци). При тукашния оброк, наричан още „Долен кръст“ (има и „Горен кръст", посветен на същия празник), към привечер вече уморените участници били посрещани и гощавани от домакинствата на Павловия и Дойиния род. С това завършвало празнуването на „Св. Николай – Летни“, който по стария (юлиански) календар се състоял на 22 май, по днешния (григориански) календар – на 9 май.
След напускане на енорийския свещеник Христо Тодоров през 1952 г. шествието е прекратено, с което святото място „Долен кръст“ все по-рядко се посещава, а днес е съвсем занемарено.
Източници:
1. Филипов, Георги Йосифов. Записки и данни за село Владиславци (машинопис), непубликувани, 2004 г.
2. Местен осведомител: Найден Георгиев Йосифов