Оброкът „Св. Георги“ се намира в центъра на село Драгоил, на около 100 м източно от училището. То е разположено на малката височина Гялин връх, на 800 м н. в.
Този оброк заема централно и най-лично място в селището и вероятно поради тази причина оброчният кръст е най-представителен спрямо другите оброчни кръстове в Драгоилско. Неговите размери са: височина – 1,88 м; ширина на раменете – 0,87 м; дебелина – 0,12 м. Като общоселски оброк, тук и камъните за сядане са най-много. Наредени в две редици западно от кръста, те се простират на дължина около 30 - 40 м.
Оброчният кръст е каменен, с равни и трапецовидни рамене. На горното рамо има четири букела, а на двете странични рамене - по три букела. Лицевата (западна) страна на кръста е представена с красива пластична декорация. Силуета на кръста е очертан с двойна врязана линия. В края на долното рамо е изсечен малък кръст, вписан в правоъгълник, от двете страни на който има два по-малки кръста. В средата на кръста е вписан флорален мотив – цвете с три разклонения, сочещи трите горни рамене. Тези на страничните рамене завършват със стилизирани цветя, вписани в кръгове, а средното завършва с кръст, също вписан в кръг. Растителният мотив в случая символизира дървото на живота, надеждата, че светецът, на който е посветен оброкът (Свети Георги) ще донесе щастие и изобилие. Друг интересен мотив в украсата на кръста, характерен за Централна Западна България, представляват релефните изображения на два фалоса, разположени от двете страни на основата на паметника. Останал като реликва от езически времена и в разрез на християнските канони, тук фалосът символизира плодородието и изобилието.
На обратната страна на кръста е гравиран надпис: ЧЕСТИВИI/ СВЕТИ ГЕОРГИ/ СЕЛО ДРАГОИЛ/ 1910/ М. ВЕЛКО НАЙДЕНОВ
Стилът на изработка издава, че този оброчен кръст е дело на майстор от Гинската каменоделска школа. Такива майстори са наричани от местните „кръстарье“.
Източници:
1.Петрунова, Б; Григоров, В; Манолова-Николова, Н. Свети места в Годечко, Драгоманско и Трънско, МЦПМКВ, София, 2001 г.