Оброкът „Малка Богородица“ (Рождество Богородично) се намира в централната част на махалата Преслап на село Свидня. Разположен е на общинско място, сега присвоено и оградено към частен имот.
На святото място има красив каменен кръст тип „малтийски“, с трапецовидни дъговидно извити рамене, поставени върху издължен ствол. Върху горното рамо пластично са оформени пет букела, а върху страничните по четири. На западната лицева страна са гравирани четири розети (сега трудно различими), оформящи стилизиран кръст. Розетите са шестлистни, познати като древнобългарски символ. На двете странични страни на основата е издялан по един фалос. Останал като наследство от езически времена, този орнамент символизира плодовитост (плодородие) и е често използван в украсата на оброчните кръстове от Западна България.
Ако се съди по стила на изработка, често срещан из тези места, то със сигурност може да се каже, че паметникът е дело на майстор от Гинската каменоделска школа (от недалечното село Гинци).
Западно от кръста в две редици са наредени камъни, на които са сядали членовете на фамилията, поддържала оброка - Павлови, от рода на баба Мина. От незапомнени времена на празника „Рождество Богородично“ (8 септември) местни хора се събирали при кръста, правели курбан и принасяли дарове на Св. Богородица.
Източници:
1. Местен осведомител – Григор Борисов Григоров (р.1945 г.).