Етрополският манастир се намирана около 5 км. източно от гр. Етрополе. До него най-лесно се стига, като се тръгне по разклона за гр. Етрополе на магистрала “Хемус”. Малко след града е отбивката за манастира– 2,5 км. по асфалтов път.
Основан е през средните векове, в годините на Византийското владичество.
При подновяването на манастира през 1858 г. игуменът Хрисант намерил в развалините на старата църква плоча с надпис, указващ годината на основаването на обителта - 1158 г., която плоча била вградена в основите на новостроящия се манастирски храм.
В многовековната си история Етрополският манастир е преживял много разруха. Основно бил обновен през 1682 година. И към началото на XIX век манастирът имал вече доста амортизирани сгради. За това около 1833 година жилищните крила и каменният ограден зид били преизградени. Новите сгради, опасващи днес живописно двора от запад и север, носят изцяло духа на Възраждането.
Манастирският храм “Св. Троица” е забележителен паметник на българската култова архитектура. Изграден е от майстор Иван Боянин от брациговската строителна школа и представлява внушителна кръстовидна сграда с пет купола.
Стенописите в черквата са от по-късен етап – създадени са през 1907 г.
От няколко години насам тече реставрация на стенописите (2009г.).
Най-ценните реликви от миналото на манастира за съжаление липсват – изкована от сребро дарохранителница от 1692 г. и два напрестолни сребърни и в последствие позлатени кръста от XV и XVI век. Запазена е старата храмова икона “Старозаветна Троица” (XVI в.), която днес се съхранява в Църковния историкоархеологически музей в София.
Основната дейност на Етрополският манастир „Св. Троица" от XVI век насам е събирането на образовани преписвачи и оформители на книги, създали за два века множество ръкописни книги. От високопродуктивният скрипторий на манастира до днес са запазени няколко десетки ръкописни книги, пръснати из библиотеките, манастирите, църквите и музеите на цяла България. Това дава основание на специалистите да определят явлението като „Етрополска" книжовна школа. По този начин в тежките за българската култура времена на турското робство Етрополският манастир заместил в известна степен и продължил традицията на книжовните средища, възникнали през времето на Второто българско царство в манастирите около столицата Търново. Към списъка на тези творби принадлежи Евангелието от 1577 г., преписано от граматик Бойчо. Известни са проявите на книжовниците йеромонах Рафаил, дякон Йоан, даскал Койо, Василий Софиянин, дякон Драгул и особено на йеромонах Даниил Етрополски, изпод перото на които са излезли „Пролог за месеците от Септемврий до февруарий". "Петогласник", няколко евангелия, и др. Те са не само произведения на книгописа, но са и с художествено оформени начални страници, заглавки, винетки и концовки, което говори, че тук са работили и срьчни художници.
Днес, за съжаление, многобройните старинни книги, икони и утвари, някои от които датират още от XV век. са разнесени на много места - от Етрополе през Историкоархеологическия музей, до Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий" в София. Така връзката на Светата обител със собствената й история е нарушена.
Етрополският манастир е бил най-значимият книжовен и просветен център по бълггарските земи през XVI - XVII в.,след Рилската Света обител.
До манастира се намира малък живописен водопад, носещ названието - "Варовитец".
Етрополският манастир предлага отлични условия за почивка.