Брестовският манастир "Св. Архангел Михаил" се намира на 20 км югозападно от Симитли, в землището на село Брестово, Малешевска планина. Пътят водещ до манастира отначло е асфалтов, а във втората му половина е черен, достигайки тебелата на село Брестово, се отбива надясно, като продължаващия 2 км път е доста лош.
Манастирът е един от най-старите в югозападна България, има предположения, че е основан през XII век.
Според наследници на попската фамилия Попгаврилови Св. Иван Рилски е посветен в сан в този манастир, а не в Руен планина, и че извесно време е живял в местния балкан преди да бъде пропъден от месното население.
В обителта често са се укривали месните войводи Илия Пандурски ( дядо Ильо Марков Мальешевски) и Димитрачко Домозетски, а според дядо Пимен, които е бил чест гост на манастира, веднъж тук е отседнал и Васил Левски.
Сведения за Брестовския манастир има в Зографския манастир в Света гора.
По време на Крупнишкото земетресение през 1904 г. манастирът е напълно разрушен, но скоро след това бил възстановен - за две години с помоща на дарители. От тогава датира и голямата мраморна плоча върху пода на църквата, на която е изобразен гербът на Цариградската патриаршия - двуглав орел с корона и изписани на български имената на дарителите - Златко и Петре.
Някога манастирът е разполагал с помещения за монасите, богомолци и преминаващи люде и килйно училище. За споиване камъните и тухлите на манастира са използвани хоросан напоен в мляко, захар и яйца, обграден със зид - висок 3 м. и широк 1 м, постройката е наподобявала непревземаема крепост.
Днес Брестовският манастир "Св. Архангел Михаил" е под опеката на община Симитли. Последния човек грижил се за обитателта, като клисар на собствени начала без заплата или каквато и да е облага, преди да бъде поет от месната общинска власт е Стоица Миаловски от Брестово.Той е един от най-популярните жители на селото, освен , че е бил изявен животновъд, както голяма част от месни люде, е бил и изявен дърводелец- един от малкото майстори в региона на каци, бурета, врати, дограми, майстор строител - правил е къщите до ключ, музикант - свирил е на тамбура, ковач - много от неговите работи и до ден днешен могат да се видят по къщите в селото и съседните селища Симитли, Крупник, Сухострел, Тросково.
Днес манастирът е собственик на около 40 икони и църковни реликви. Единствената оцеляла част от някогашния манастирски комплекс - църквата, е ремонтирана и обновена външно, вътрешността ѝ не е реставрирана.
Понастоящем манастирът не е действащ, манастирската църква се отваря само на големи християнски празници.