Созополският манастир "Св. Апостоли" е разположен на нос Скамни, в най-североизточната точка на полуострова, на който се намира Стария Созопол.
Преди да бъде открит настоящият манастир за него се е знаело само по документи, че е имало градски манастир на нос Скамни. Малко преди да започнат разкопките проф. Божидар Димитров се натъква на реч на директора на гръцкото училище, което е построено пред 1857 година. "И тук, където в древността е пръскал светлина нашият манастир "Свети Апостоли", светлина ще пръска нашето училище", е казал той при откриването. Това окончателно убеждава специалистити в мястото и започват да копаят.
Манастирът е разкрит в началото на 2011 г. при разчистване на крепостни съоръжения, показвали се на повърхността на терена. Непосредствено над скалите е разчистена голяма ъглова кула от укрепителната система на средновековен созопол, има и предположения, че тя може да е част от така известната крепост - "Каструм Домини". Наблюденията върху строежа на кулата показват, че тя е била преустройвана поне веднъж.
Най-мащабното откритие на археологическата експедиция с ръководител доц. д-р Кръстина Панайотова НАИМ към БАН, е разкритият манастирски храм - голяма трикорабна базилика с дължина 23 м и с ширина 11,50 м. Стените ѝ са запазени до 1 м височина. Изградена е в края на XII в. - началото на XIII в. и е функционирала поне до XV в. В църквата се влизало през три входа на западната фасада и по един на северната и южната. Простарнството на сградата е органаизирано във външен и вътрешен притвор, трикорабен наос с колонади, разделящи корабите и триапсиден олтар. В северния кораб е разкрито изсечено в скалата водохранилище, което е по-ранно от църквата. При изграждането на църквата са използвани вторични строителни детайли от по-стари църковни сгради. На места е съхранена първоначалната подова настилка от разноцветни мраморни плочи.
Наблюденията на терена показват,че базиликата е била преустройвана поне веднъж, при което са били иззидани всички входове с изключение на централния от запад, нивото на пода е било повдигнато и е била направена нова настилка от тухли.
Източно от централната апсида на базиликата е проучена малка църковна постройка - малък параклис, който вероятно е по-ранен от нея.
В края на XIX в. в предолтарното пространство на отдавна разрушената базилика бил построен параклис, който функционирал в първите десетилетия на XX век.
В страничните кораби на църквата и около нея е разкрит некропол, от който досега са проучени 105 гроба. Находките показват, че некрополът е възникнал през XIII в. и се е ползвал с прекъсвания до XIX в.
Най-долните културни пластове, непосредствено върху скалите, са датирани от времето на антична Аполония. Откритите материали показват, че на нос Скамни през периода VI-III в. пр. Хр., е съществувало светилище на Деметра и Персефона.
Днес (есента на 2011 г.) църквата от средновековния манастир "Св. Апостоли" е напълно разкрита, предстои ѝ да бъде реставрирана и консервирана, с което ценният исторически паметник ще получи завършен вид.