Говедарци е село в Югозападна България. То се намира в Община Самоков, Софийска област.
Селото е разположено в Говедарската котловина,на 1329 м надморска височина,по поречието на река Черни Искър.
Над котловината се намира връх Мальовица(2729 м) и селото е един от изходните пунктове за достигането му. От Говедарци тръгват маршрути за хижа Вада (2 часа пеш), хижа Мечит (1 час), хижа Ловна (3 часа), хижа и планинска школа Мальовица.
Удобното и стратегическо разположение на село Говедарци,съчетано с природните му дадености,са превърнали планинското селце в предпочитан курорт от любителите на селския и планински(ски) туризъм,който в последно време се радва на все по-голяма популярност.
През различните исторически периоди е имало живот и поминьк из Говедарската котловина и селищата развивали се на мястото на сегашното Говедарци са се казвали различно.По време на Римската империя около горните притоци на р.Искър е имало рударски селища за добив на желязни руди и желязо.Тогава в района се е добивало и злато освен от разсипи на реките, то и по минен способ.В местността Надарица има останки от древно селище датиращо от Римската епоха.
Добива на желязо е свързан преди всичко с времето на османското робство, когато цялата Говедарска котловина е представлявала голяма индустриална зона,и днес изцелия район се срещат следи от добив на на разсипен магнетит,останки от "жижни" за производство на дървени въглища,както и на мадани-самокови за обработка на желязото до краен продукт.Следите от добива на желязо са повсеместни и толкова мащабни, че според някои автори се касае за цял град в района.
По билата на върховете южно от Говедарци е запазен Кайзеровия път, строен по времето на цар Фердинанд, свързващ Говедарци с Кобилино бранище.
В околностите на Говедарци има две манастирчета - "Св. Георги" и "Св. Троица",които са периодично действащи;три параклиса: "Св. Илия"-кацнал и самият връх Тапанковица,"Св. Мина"-разположен в местността "Мечкарица" и "Св. Богородица" и две черкви:"Св. Никола" и "Св. Богородица".
Всяка година в селото традиционно се провеждат събори, свързани с християнските празници, като най-масови са Гергьовден — провеждащ се на манастирчето "Св. Георги", Тодоровден - правят се състезания с коне, Св. Троица — официален събор на селото. Също така всяка година на Ивановден традиционно къпят в буйната планинска река всички моми и млади невести.