Стоб е село в Западна България,намира се в община Кочериново, Област Кюстендил.
Китното селце Стоб е разположено в полите на Рила, недалеч от Рилския манастир, в котловината, наречена от хората Рилско корито (западния дял на Рила планина), на 655 м надморска височина.
През 2010 г. село Стоб наброява 735 жители.
Местна легенда разказва, че по тракийско време село Стоб е било град Стоби, но е имало наводнение, което заличило града и така траките изкупили сторените грехове.
През 1019 година Стоб е споменат като част от Велбъждката епархия, която през XI-XII век е част от Охридската архиепископия. През 1190 година е сред селищата, опустошени от сръбския велик жупан Стефан Неманя В Рилската грамота на цар Иван Шишман от 1378 година Стоб е споменат като град.От тази грамота се разбира, че Иван Шишман ограничава властта на града Стоб, като пише:«Също така и градът Стоб никак да няма власт над манастирските люде, нито над техните владения, нито дори на косъм!»
По пътя за Стобските пирамиди се намира едно място, което местните хора наричат Цръквището. Още преди турско там е имало голяма църква, построена на високото, за да може да я виждат от цялото Рилско корито, както и от самата църква да се вижда цялата котловина. След нахлуването на турците на тази територия, като се населили в Стоб те опожарили това свято място, но хората продължили да го тачат, известно е като "Свети Прокопий".През 1860 г. е изградена нова църква "Св. Прокопий", където на северната външна стена е вграден каменен кръст с вписани годината на построяване на новия храм и 1373 г.Изписването на двете години свързва двата храма - стария, който вече не съществува и новия като негов приемник.
Друг храм е построената и осветена през 2007 г. църква “Св. Иван Рилски” в центъра на с. Стоб.
Стоб е известно с пирамидите си, които са туристически обект, обявен за природна забележителност през 1964 г.Те се намират на левия склон над река Рилска.Стобските пирамиди са интересни скални образувания,бразувани в резултат на вековна ерозия и изветряне.На височина достигат между 7 и 10 метра. Повечето образувания имат форма на пирамида, но има и такива с конусовидна форма. Някои от тях имат и скални шапки, което ги оприличава на скални гъби.За възникването на тези скални форми има много народни легенди, като почти всички включват сватба и младоженци.
При пирамидите се наблюдава различен стадий на развитие.Тук длетото на ерозията и изветрянето е изваяло фантастични форми, разделени на четири основни части: Кулите, Чуките,Самодивските комини и най-известната - Сватовете. Една част от тези образувания от глина и пясък са увенчани с каменни шапки - каменни блокове с размери около 80-120 см, а дълбочината им достига 30-40 метра! Преди двадесетина години каменните шапки бяха значително повече, отколкото са сега. Под въздействие на силното слънце, буйните ветрове и проливните дъждове този природен феномен се намира в постоянно движение, вследствие на което старите пирамиди се разрушават и се зараждат нови.
В Стоб се провежда традиционния аграрен събор на района.
Преспективите на селото са в развитието на селското стопанство и туризма.