Полетинци е село в Западна България. То се намира в община Кюстендил,Област Кюстендил.Селото отстои на 24 км северозападно от Кюстендил.
Село Полетинци се намира впланински район в Кюстендилското Краище, по западните склонове на Земенска планина,разположено е от 700 до 1000 м надм. вис.
Селото е разпръснат тип,образувано от махалите: Панталеева,Мирасчийска,Чивлоко,Ломничка,Падинчане,Раздолци,Земенчане,Луповчане и Селото.
Някога Полетинци брояло 556 жители,днес та са само 33(2010 г.).
Има различни легенди за произхода на името на селото.В западния край на селото се издига една висока скала-“Полетински камък“,от която се открива широка гледка,широк поглед към всички страни,от думата „поглед“ селището се именувало Поглетинци или Полетинци.
Друго обяснение на името е ,че когато цялата земя се тресла ,цялото сегашно землище на селото „полетело“ да падне към Драговищица,та от там селото носи името Полетинци.
Има и още една версия,която допуска,че името на селото идва от "По-летин" - роден след лятото.
Село Полетинци е старо средновековно селище,кога точно е основано не се знае.Има сведения,че в средата на XIX в. селото е било купно,всичките му домакинства са били на едно място,в днешната махала Село.По-късно селяните му се пръснали по махали заради удобство при земеделието и по-лесното отглеждане на добитъка.
Полетинци е регистрирано е в турски данъчен регистър от 1570-1572 г. под името Полтинско, Пултинску като тимаркъм нахия Сирищник на Кюстендилския санджак с 70 домакинства, 73 ергени, 8 бащини и 2 вдовици. В списъка на джелепкешаните от 1576-77 г. е записано като село Полетинско към кааза Ълъджа (Кюстендил) с 6 данъкоплатци.
През 1866 г. селото има 22 домакинства със 178 жители.
В края на XIX век Полетинци има 4840 дка землище, от които 2227 дка ниви, 2032 дка гори, 264 дка естествени ливади, 300 дка пасища, 17 дка лозя и др. и се отглеждат 891 овце, 479 кози, 188 говеда и 66 коня. Основен поминък на населението са били земеделието, скотовъдството и домашните занаяти.
След Освобождението е открито училище, което през 1885 г. се премества в новопостроената училищна сграда. През 1928 г. е открито читалище.
Полетинци е бедно откъм старини,изключение правят останките от антично селище и руините от средновековна църква в Панталеева махала,както и няколкото оброка.
Селската черква „Св.Параскева“ е строена в началото на XX в. върху основите на стара средновековна църква,където намерили каменна плоча с надпис „Св.Параскева“.
Оброк "Свети Дух",намира се на около 150 метра северно от църквата, в местността "Селище".През средновековието в този район е имало заселище,около оброка са откривани гробове,най-вероятно тук е имало църква.Оброчището отдавна не е дподдържано и дори е забравено,днес на негово място няма нищо.
Оброк "Свети Илия",намира се на около 750 метра западно от църквата, в местността "Полетински камък".На мястото все още се прави събор и курбан на Илинден,край свещения вековен дъб.Непосредствено над оброка е издигнат паметник на кюстендилския партизански отряд „Драговищица“.Дори и да е имало някога тук църква или по-ранно тракийско светилище(в голяма част на местата на църквите с патрон Св.Илия преди това е имало езически светилища),то е съвършено унищожено от бившите социалистически строители.
Използвана литература:
1.Захариев,Йордан.Сборник за народни умотворения и народопис. книга XXXII. Кюстендилско Краище, София, 1918 г., изд.БАН., с.418-421
2.Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Слокоска, Л. - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г.