Кутугерци е село в Западна България. То се намира в община Кюстендил, Област Кюстендил.
Село Кутугерци се намира в планински район, в географската област Каменица, в Чудинската планина, по левия долинен склон на река Бистрица и притока и река Коприва.
Село Кутугерци е пръснато на много махали по левия склона на река Каменишка Бистрица,в Чудинска планина.През 30-те години на XX в. селото е имало 75 къщи с около 350 души,с общо 13 махали.Днес повечето от махалите са обезлюдени и запустели,а общо населението на селото наброява 8 души (2010г.).
Няма запазени писмени данни за времето на възникване на селото. Останките от праисторическо, тракийско, късноантично и средновековно селище свидетелстват, че района е населяван от дълбока древност.
Името на село Кутугерци е образувано във връзка с разпространението на богомилството в Югозападна България.Те са наричани с различни имена из българските земи:кутугери,бабуни,торбеши,драговищи.Кутугерите,чието име носи село Кутугерци се споменават през XV век.,като били смятани за еретици,защото били иконоборци,макар и искрени християни.Цяла Каменица и Кюстендилско краище са били населени с богомили,които из малки и големи манастири превеждали и съчинявали апокрифна литература.За техен главен манастир се сочи Осоговският "Св. Яким Осоговски",днес намиращ се в Република Македония,на 15 км югозападно от Кутугерци.В този манастир или в околностите му ще да се е появила, най-рано ,любимата книга на богомилите "Видението Исаево".Друго селище със същото име има запазено в Воденско-с. Котугери,днешна Гърция.
Днешните жители на селото са потомци на тези богомили-кутугери,макар и да смятат,че името им идва от калугери.Много са доказателствата ,които подкрепят това твърдение: топонимите в околността - махала "Поповска","Попов дол","манастирски пат" ;доскоро жителите на Кутугерци са били крайно равнодушни, към православната църква-не обичали да се причистяват,да ходят на служба и т.н.;друго доказателство е и големия процент на образованост в селото спрямо другите села в Каменица.
Според преданията някога в землището на селото е имало три манастира.Един от тях е известният днес Кутугерски манастир,който е бил най-голям из между трита.По приказки вторият бил някъде в Средна махала,а третият в Йовчова махала,в местността Телебушица,от тях днес няма никакви видими белези освен манастирският път който ги свързвал и водел до Осоговския манастир „Св. Йоаким Осоговски”.
Други старини в селото са стари гробища и останки от някогашни постройки в Поповска махала,според преданието тук някога са живяли латинци и чума унищожила селото.
В Кутугерци има и няколко оброчища:едно в местността „Рамняк“,където са идвали на служба жителите от Средна махала ,за празника на Св. Йоан Бильобер(Рождение на Св. Йоан Кръстител);друг оброк - “Св. Илия“, е имало в местността Марково гумно,общоселска служба се е правила след 1912г. в махалата Селище,до училището.
Поради обезлюдяването на селото на тези места вече не са прави служба,а и те самите са одавна отдавна забравени.
Понастоящем,всяка година на 16 август(денят на Св.Йоаким Осоговски) се провежда събор при Кутугерския манастир,събор се прави и на 6 септември пред сградата на кметството.
Използвана литература:
1.Захариев, Йордан.Каменица, София, 1935 г., МСбLX