Гърбино е село в Западна България. То се намира в община Кюстендил, Област Кюстендил.Село Гърбино се намира в планински район, в западните склонове на планината Риша, дял от Конявска планина, североизточно от гр. Кюстендил, на около 300 метра над река Струма, от лявата страна на Земенския пролом. Разположено е на 1014 м н.в. Селото е съставено от махалите : Дупничанска, Великовска, Кьосачка, Сирачка, Думишларска, Мускова, Азната, Златов дол, Кащища, Коритища, Лева Магура.
Не е известно кога е основано селището и от къде са били първите му заселници. Около 50 години преди освобождението то е било в днешната местност Старо Гърбино,тогава е наброявало 15-16 домакинства. В своя развой селото не е било спъвано от турско насилие и заграбване на имотите му.
Гърбино не е бедно на старини. Бърху височина, под която е прокаран тунел на жп линията Кюстендил-София стърчат останки от стени на три крепостни сгради, известни като "Кулите". Градище има в местността Пропаст, високо над десния склон на долината Шегава. Име "Манастир" носи местността при изхода на долината Стубел, където преди да се прокара жп линията е имало останки от черква, подобна на "Св.Богородица" в с. Ръждавица.
Безспорно най-голямата забележителност на село Гърбино е пещерата на Свети иван Рилски при местността "Света вода".
Главният поминък на селото е бил животновъдството и земеделието,в годините преди преди войните Гърнино е било най-известното козарско село в Кюстендилската котловина.
През 1934 г. селото е имало 489 жители,а сега (2009г.) постоянно живущите са само двама..
Местоположението,природните дадености и историко-културните забележителности на Гърбино са достатъчни за да се развие една уникална туристическа дестинация.
Използвана литература:
1. Захариев,Йордан.Кюстендилска котловина-Географско-етнографско изследване,София,1963 г.
2. Дремсизова-Нелчинова, Цв. и Слокоска, Л. - Археологически паметници от Кюстендилски окръг, София, 1978 г.