Царевец е село в Северозападна България. То се намира в община Мездра, Област Враца.Селото отсттои на 10 км източно от гр. Мездра.
Районът на село Царевец е бил населяван от най-дълбока древност,за което свидетелстват и останките от късноантичната крепост „Градището“.Тя е разположена на около 2-3 км. североизточно от селото върху възвишение, от което се открива панорамна гледка към коритото на река Искър. Линията на крепостната стена се очертава добре и е затваряла пространство с трапецовидна форма. Вътре зад стените личат останки от строителство.
Според легендата основаването на селото е свързано със старата църква „Св.Никола“:Някога из цялата околност имало гори,от Искър до с.Кремена и с. Кален.В един от доловете се заселили няколко влашки овчари,веднъж те изгубили овцете си и тръгнали по следите им,намерили ги на полянка пред църква,която била цялата обвита с растителност.Влезли в нея и били омаяни от красотата ѝ.От тогава овчарите се заселили тук,по-късно дошли и други пришълци и така основали селище,което нарекли Влашко село,на името на първите му зеселници.
Влашко село е било заварено от турските поробители през XIV век с това си име.От този период е старинната църква „Св.Никола“,единствената запазена от този тип в България-с изцяло зидан иконостас и стенописи върху му.
Името на селото е преименувано на Царевец през 1936 г.
Интересна забележителност за Царевец представляват скалните ниши,разположени южно от селото,в скалния венец на левия бряг на р.Искър,в подножието на хълмовете Средния камик и Говедарника. Там могат да бъдат открити около 30 малки пещери и ниши на 40-метровите скали.Те са изследвани от специалисти,като в тях са открити много графити с фигурални, антропоморфни и абстрактни изображения.Сред фигуралните, зооморфни изображения доминират рисунките на елени, сърни и коне, срещат се и отделни рисунки на птици.
През средновековието в тези скални ниши е съществувал и манастирски комплекс.
Същите естествени пещерни образования са били използвани за жилища от населението на Влашко село по време на развилнялата се през 1762 г. чумна епидемия.
Скалните ниши са обявени за паметник на културата с местно значение в ДВ бр.91 от 1979г.Макар и с този си статут,паметникът е прицел на периодични иманярски набези,като само през последните 1-2 години е унищожена не малка част от древните артефакти.
Кметът на селото г-н Милчо Динков има идея и дори изготвен проект за изграждането на еко-пътека от село Царевец до уникалните скални ниши.Наред с църквата „Св.Никола“ и намиращите се в околните села средновековни паметници, би могло да се обособи една интересна културо-историческа дестинация.
Използвана литература:
1.Мичев, М., Скални надписи и рисунки при с.Царевец, Врачанско. - Археология, VІ, 1964, 2, 34-38
2.Мичев, М., Неизвестен пещерен манастир във Врачанско. - Векове, 1974, кн.2-3, 85-91
3.Калина Тодорова,Силвия Павлова,Свети места-Църквите и манастирите във Врачанския край,Враца,2009 г.